ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE VİZESİ ALMAK

Herkesin hayali İngiltere gibi çok gelişmiş, ekonomik durumu çok iyi olan bir ülkede yaşamaktır. İngiltere de hayat şartları çok pahalı olsa bile bu ülkede iş kurmak,iş bulmak ve yüksek ücretler kazanmak çok daha kolaydır. Malum her isteyen elini kolunu sallayarak, İngiltere gibi yasal mevzuatların çok sıkı bir şekilde işlediği bir ülkede yaşamak, çalışmak ve vatandaşlık hakkına sahip olamıyor. Bu ülkeye kolaylıkla vize alabilmenin en basit yolu turist olarak ya da öğrenci olarak başvuruda bulunmaktır. Altı aylık bir süre kalmak içinse İngiltere’de yaşayan birinin sizin adınıza düzenlemiş olduğu davetiye mektubunu Türkiye’nin İngiltere konsolosluğuna bildirmesi gerekmektedir.

İngiltere’de iş kurmak isteyen hayatına orada devam etmek isteyen hatta bu ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen Türk vatandaşları için çözüm yolu nedir? Bu sorunu çözmenin en basit yolu Ankara anlaşması ile İngiltere vizesi almaktır. Peki, Ankara anlaşması ile İngiltere vizesi nasıl alınır? Bu vizeyi alabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekir? konuyla ilgili tüm sorularınızın cevaplarını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

ANKARA ANLAŞMASI

1963 yılında dönemim Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşma şartları gereği İngiltere, isteyen her Türk’e ülkesinde iş kurma ve yaşamak için vize vermeyi kabul etmiştir. Fakat İngiltere, bu vizeyi öğle kolay bir şekilde vermiyor. Bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şartlar aslında çok zor değil, zor olan bu ülkede iş kurduktan sonra başarıyı elde etmektir.

İNGİLTERE’DE YAŞAMA VİZESİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR

Reşit olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

İngiltere’de hangi işi kurmak istediğinizi beyan etmek

İş kurmak için İngiltere’nin belirlemiş olduğu sermaye bütçesine sahip olmak

İş için gerekli olan sermayenin yanı sıra en az bir yıl için hayatınızı idame edebileceğiniz nakit paranızın olması

Herhangi bir suçtan dolayı sabıka kaydınızın bulunmaması

Yapacak olduğunuz işle ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor

İş kurma ve yaşama vizesi almak için İngilizce şartı aranmamaktadır.

VİZEYİ ALDIKTAN SONRA PROSEDÜR NASIL İŞLİYOR

Bu şartları yerine getirebilen birçok kişi İngiltere vizesi almaktır. İlk etapta verilen vizenin süresi 12 aydır. Resmi olarak işinizi kurduktan sonra 12 ay boyunca elde ettiğiniz geliri belgelemek zorundasınız. Yıllık geliriniz giderlerini karşılıyorsa kalma sürenizi devam ettirmek için vize uzatma başvurusu yapılabiliyor. Ayrıca iş kurarken dükkan açma zorunluluğunuz yoktur. Resmi olarak iş kurma kaydınızı yaptıktan sonra serbest olarak çalışabilirsiniz. Beş yıl boyunca yıllık kazancınızla giderlerinizi karşılarsanız, herhangi bir suç işlemezseniz İngiltere’de yaşayabilmek için vizeniz süresiz uzatılmaktadır. Vatandaşlık hakkı için en az 10 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kalmayı başarmanız gerekiyor.

 

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat