Finlandiya’ya seyahat edecek olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Finlandiya vize işlemleri yapmaları zorunludur. Ancak diplomatik pasaporta sahip olan kişiler ile yeşil ve gri pasaportlara sahip olan kişilerin Finlandiya vizesi başvurularında bulunmalarına gerek yoktur, muaftırlar. Bu durum sadece 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerlidir. Aksi takdirde bu pasaporta sahip olan kişilerde Finlandiya vize başvurusu yapmak zorundadır. Ayrıca hali hazırda geçerliliği devam eden Schengen vizesi sahibi kişilerinde Finlandiya vizesi başvurularında bulunmalarına gerek yoktur.

Finlandiya Vizesi

Finlandiya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler eğer kısa süreli vize statüsüne başvuruda bulunacaklarsa vize başvurularını Finlandiya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri araçlığı ile ya da Vize Ankara gibi turizm acentaları vasıtası ile vize başvurularını yapabilirler. Kişiler eğer uzun süreli vize başvurularında bulunmak istiyorlarsa doğrudan şahsi olarak Finlandiya konsolosluğuna ya da Finlandiya büyükelçiliğine yapma hakları da vardır.

Finlandiya Vize İşlemleri

Finlandiya vize işlemleri’nde kişilerin seyahat amaçlarına göre başvuruda bulunabilecekleri vize kategorileri vardır. Kişi kendi seyahat amacına göre bir vize türüne müracaat etmek zorundadır. Böylece her bir vize türü de kendi içerisinde kişilerden farklı evraklar talep edebilmektedir. Finlandiya vizesi türleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Finlandiya turistik vize
  • Finlandiya aile ziyareti vizesi
  • Finlandiya çalışma vizesi
  • Finlandiya ticari vize
  • Finlandiya transit geçiş vizesi
  • Finlandiya aile birleşimi vizesi

Finlandiya Vize Başvurusu

Finlandiya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin teslim etmesi gereken zorunlu belgeler vardır. Bu zorunlu belgeler kişilerin başvurdukları vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak yine de kişilerden genel olarak teslim etmeleri zorunlu belgeler vardır. Finlandiya vize başvurusu için kişilerin evraklar içerisinde Finlandiya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup teslim etmesi zorunludur. Finlandiya vize başvuru formunu kişiler İngilizce olarak doldurmak zorundadırlar. Finlandiya vizesi için kişilerin son üç ay içerisinde çekilmiş olan iki adet biometrik fotoğrafları da olması gerekir. Fotoğraflar içerisinde dikkat çekici unsurların olmamasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda fotoğraflar arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş olmalıdır. Kişilerin pasaportlarının son on yıl içerisinde alınmış olması ve en az daha altı ay geçerli olması gerekir. Pasaportlar içerisinde en az iki boş sayfa olması da zorunludur. Ayrıca deforme olmuş pasaportların kabul görmeyeceği bilinmelidir.

Finlandiya Vize Merkezi

Finlandiya vize merkezi Finlandiya konsolosluğu ve Finlandiya büyükelçiliği ve onların yetki verdiği vize danışmanlık firmalarıdır. Bunlar içerisinde Vfs Global Finlandiya büyükelçiliğinin  anlaşmalı kurumudur. Vize Ankara ise Vfs Global’in yetkili acentasıdır. Finlandiya vize merkezi olarak kişilerin bu kurumlara vize başvurularını gerçekleştirebilirler. Finlandiya vize başvurusu sonuçları 7-15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak bu süreler konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Aynı zamanda resmi tatillerde araya girdiğinde sonuçların açıklanma süresi uzamaktadır. Bu nedenle kişiler kendi seyahat planlarını bu kriterleri göz önüne alarak yapmaları gerekir.

(1) Yorum

  1. Ailecek çıktığımız Finlandiya turunda konak turu tercih ettik ve ilgilerinden dolayı çok memnun kaldık. Özellikle Emre beye ilgi ve alakalarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat