Hırvatistan Vizesi

Çok sayıda savaşların yaşanması ve olayların merkezi niteliğinde olan Hırvatistan 8 Ekim 1991 yılında özgürlüğünü ilan etmiştir. Kendini sonradan toparlayan ülkelerden bir tanesi olması da oldukça farklı halleri beraberinde getirmektedir. Önemli tarihi yapıya sahip olmasından dolayı da çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Bu ülkeye rahat şekilde gidebilmeniz için ise Hırvatistan vizesi almanız gerekmektedir. Başvurularınız da sunacağınız evrakların doğru olmasına ve denetlemelerde herhangi bir problem çıkarmayacak şekilde sunulmasına dikkat etmelisiniz. Sistem üzerinden incelebilir yapıda olan bu durumu inceleyen kuruluşlardan da yardım edinebilirsiniz. Hırvatistan vize başvurusu sorunsuz şekilde alabilmenize doğrudan etki sunabilir. Sizin adınıza birçok işlemi gerçekleştirmenin avantajını ülkenin her yerinden yakalayabilirsiniz. Doğrudan başvuru sahibinin olması gereken randevu ve parmak izi işlemi hariç diğer detaylı işlemler Hırvatistan vize başvuru merkeziaracılığı ile halledilebilmektedir. Dilerseniz gerekli işlemlerin başlatılabilmesi için evraklarınızı kargo yolu ile de bu başvuru merkezine gönderebilirsiniz.

Hırvatistan Vize Başvuru Formu

Detaylı olarak doldurulması gereken evraklardan birisi olan Hırvatistan vize başvuru formu titiz şekilde hazırlanmalıdır. Yetkili kişilerce incelenen ilk evrak olması da önemini açıkça göstermektedir. Formu doğrudan konsolosluk sitesinden temin etmeniz mümkündür. Ayrıca Hırvatistan vize başvuru merkezi de bu evrakı sizin için temin edip doldurulmasını bizzat yapabilir. Formu doldururken de diğer sunacağınız evrakları doğrular nitelikte olması dikkat edin. Yanlış bilgi sonucunda başvurunuzun ret ile sonuçlanması söz konusudur. Bu durum da sonraki işlemleri olumsuz etkileyecektir.

Hırvatistan Vizesi Pasaportu ve Parmak İzi

Pasaportunuzun uygun olması başvuru da öncelikli olurken dikkatli olmanız gereken hususlardan bir tanesi pasaportun süresinin geçerli olması gerekir. Bu süre seyahat sonunu kadar geçerli olacak düzende olmalıdır. Bir diğer husus ise pasaportun yıpranmamış olması ve içerisinde en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekir. Bu boş sayfa yaptığınız başvuru da doldurulacak olmasından dolayıdır. Hırvatistan vize başvurusu esnasında pasaport dışında parmak izi söz konusudur. Parmak izi taleplerinde dikkat edeceğiniz husus ise daha önce parmak izi işlemi yapıldıysa 5 yıl süreçte tekrara gerek yoktur. İlk kez alanların mutlaka parmak izi vermesi gerekirken 5 yılı dolduranlarda bu uygulamaya tabidir.

Hırvatistan Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Herhangi bir şekilde eksik evrakınız olmaması ve tam olarak sunulması sonucunda yaklaşık olarak 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Daha kısa sürede de sonuçlanabilir olan Hırvatistan vize başvurusu tatil günlerine ve iş yoğunluğuna göre değişmeler söz konusu olabilir. Siz planlamanızı yaparken bu düzene dikkat etmeli ve kesinlikle başvurum onaylanır diye bir düşünceye kapılıp harcama yapmayın. Konsolosluğun değişebilecek durumları da süreyi etkileyen faktörlerden bir tanesi olabilir. Bu durumun değişmesi sizin planınızı bozabilecek durumda olmasına da dikkat etmelisiniz.

Hırvatistan Vizesinde Dikkat Edilecek Yönler

Önceliğinizi evrak temini üzerinden götürmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıntılar arasında en çok sizi ilgilendiren husus ise seyahat amacınızın belirlenmesidir. Seyahat amacınız seyahat süresini ve başvuruda sunacağınız evrakları belirlediği için dikkat etmelisiniz. Talepleriniz doğrultusunda işlem yapılması gerektiğini unutmamanız gerekir. Hırvatistan vize başvurusu tıpkı Schengen ülkelerine yapılan başvurular esasına göre yürütülmesi gerekmektedir. Bu esaslarda parmak izinden tutunda seyahate göre değişen faktörleri doğrudan tespit etmeniz gerekir. Peşin ödeme yapmadan rezervasyon işlemlerinizi yürütün. Peşin ödemelerde başvuru retti yüzünden iade almanız çok zor olacaktır. Çoğu otel ödemesi ve uçak ödemesi konusunda iade söz konusu dahi olamamaktadır. Yaptığınız bu tür ödemelerin ciddi maddi masraflara yol açması söz konusudur. Her ayrıntıyı görerek hareket etmenizin sonucunu da kısa sürede görebilirsiniz.

Yorum Yapın

All fields marked with an asterisk (*) are required

WhatsApp chat